Související články

7. ročník Solární ligy má své vítěze

Apr
18
7. ročník Solární ligy  má své vítěze

Solární liga představuje nejen klání měst a obcí ve využívání solární energie, ale zejména projekt, který má k fotovoltaice a jejím možnostem přitáhnout...

Číst více

Jak se změní česká fotovoltaika?

Nov
05
Jak se změní česká fotovoltaika?

Česká fotovoltaika bude od příštího roku opět trochu jiná – jednomyslně o tom rozhodli senátoři, kteří přijali novela zákona o podpoře OZE.

Číst více

Vyjádření CZEPHO k odhadům cen energie od ERÚ

Oct
13
Vyjádření CZEPHO k odhadům cen energie od ERÚ

ERÚ tvrdí, že v závislosti na konečném instalovaném výkonu fotovoltaických elektráren se zvýšení ceny elektřiny pro domácnosti v příštím roce bude...

Číst více

Zobrazit všechny aktuality

Nová vyhláška klade fotovoltaice nesmyslné podmínky

Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) počátkem týdne předložilo novelu vyhlášky, která upravuje pravidla pro fotovoltaiku v České republice. Proti jejímu obsahu se okamžitě zvedla vlna protestů – klade totiž solárním elektrárnám podmínky, které v České republice jednoduše nejde dodržet.

S největším odporem se setkal požadavek, aby se při stavbě FVE pracovalo pouze se solárními panely s účinností 22 a více procent. Takové panely se však v České republice nedají použít, a proto se tu ani neprodávají. Nejsou běžné ani nikde jinde v zahraničí, a jejich použití má opodstatnění jen v nejslunečnějších oblastech naší planety. Daly by se najít například v Nevadské poušti v USA, ale mimo těch nejteplejších lokalit se celosvětově používají solární panely s účinností přibližně 14 – 16%.

Vyhláška s těmito požadavky nemá v českém ani zahraničním právu obdoby a v podstatě by znamenala konec fotovoltaiky v České republice. Nejen, že by už nevznikaly žádné nové solární elektrárny, ale zastavit a zrušit by se musely i již rozpracované projekty za miliardy korun.

Navíc vyhláška podle odborníků ani nemá oporu v zákoně, protože zákon č. 406/2000 Sb., který upravuje, se týká pouze primárních zdrojů energie, mezi něž fotovoltaika nepatří. Účinnost 22% po solárních panelech nevyžadují ani směrnice Evropské unie. Česká republika by se tak stala jedinou zemí, kde by se za celosvětově platných podmínek nedaly fotovoltaické elektrárny stavět.